RiverCreek | 696 662 412 (Poznań) | 661 808 848 (Bydgoszcz) poczta@rivercreek.pl

Taras z deski kompozytowej – wady i zalety

28.03.2018 | Porady | 0 komentarzy

Coraz więcej z nas odchodzi od sztucznych materiałów i wracamy do natury. Bez względu czy mówimy o odzieży, jedzeniu czy aranżacji przestrzeni.

Dlatego na tarasach coraz chętniej decydujemy się na wykorzystanie drewna w postaci desek kompozytowych. Czy warto?  Zapraszamy do lektury!

Decydując się na wykorzystanie desek kompozytowych spełnimy jedną z głównych funkcji – funkcję estetyczną. Deski pięknie się prezentują i doskonale uzupełnią budynek wykonany w dowolnym stylu – bez względu na to, czy nasz dom i elewacja wykonane zostały w nowoczesnym, czy też klasycznym stylu.

 

Czym są deski kompozytowe?

Czym jednak w ogóle są deski kompozytowe? To nic innego jak odpowiednia mieszanka mączki drzewnej i polichlorku winylu, powszechnie znanego jako PCW. Jeśli zastanawiamy się jaka jest ilość drewna w tych deskach, to zazwyczaj wartość ta mieści się w przedziale od 30 do 50 procent.

Ma to jednak swoje ogromne zalety, ponieważ deski w dotyku i wizualnie przypominają drewno, jednak charakteryzują się też dodatkową trwałością, kolorem i odpornością na wilgoć. Co ważne, nie wymagają one ułożenia specjalnej izolacji, a można (a wręcz trzeba) ułożyć je bezpośrednio na betonie. Dodatkowo deski kompozytowe są dużo łatwiejsze w układaniu, choć mogą sprawiać kłopoty przy wykończeniach i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Są one również puste w środku, co jest szczególnie widoczne w przypadku krawędzi tarasu.

Można je jednak zamaskować przy pomocy specjalnych listew. Pamiętajmy jednak, że deski kompozytowe nie są w stu procentach drewnem. Tutaj każda deska będzie taka sama – idealnie prosta, jednolita kolorystycznie i pozbawiona sęków. Jeśli więc zależy nam na tym, aby słoje się pojawiły, deski kompozytowe nie będą najlepszym rozwiązaniem. Chyba, że inspiruje nas drewno egzotyczne, wtedy deski kompozytowe będą świetnym zamiennikiem.